פרופסור יהודה אדלר – מנהיגות מובילה של רפואת הלב באירופה ובעולם

אם אתם לא חלק מקהילת הקרדיולוגים הבינלאומית, כנראה לא שמעתם מעולם את שמו, אבל פרופסור יהודה אדלר, אחד הקרדיולוגים הבכירים בישראל ובעולם כולו, זוכה לתשבחות רבות על פעילותו, בעיקר מכיוון הקהילה המקצועית בה הוא חבר בארץ ומעבר לים. את מרבית זמנו משקיע פרופ’ אדלר במחקר ובפיתוח כלים להטמעת הידע הרפואי בנושא של מחלות קרום ושריר הלב, אחד התחומים הפחות נחקרים בתחום הלב, וגם אחד התחומים הפחות סקסיים בעין ציבורית. בעבר שימש אדלר בשורה ארוכה של תפקידי ניהול בשורה של מוסדות רפואיים בישראל, ובכלל זה מנהל המקצועות הרפואיים בבית החולים שיבא תל השומר.

פועל למען ציבור הגיל השלישי והרביעי בישראל

לאחרונה, נפגש פרופ’ יהודה אדלר בכנס אב”א (ארגון בתי אבות באילת) עם שר האוצר משה כחלון, המחזיקים בהיכרות וידידות רבת שנים. בפגישתם דנו השניים במצב הקשישים במדינת ישראל ובצורך למציאת פתרונות יצירתיים שיבטיחו את בריאותם ורווחתם של הקשישים בישראל, גם כשהם יוצאים ממעגל העבודה ולאחר שכבר תרמו את עיקר תרומתם לחברה. בעקבות הפגישה בין השניים, הבטיח שר האוצר לקיים פגישה משותפת שבוע לאחר מכן בשיתוף פרופ’ אדלר, שר האוצר מר כחלון, מנהיגי אב”א וטלי פלוסקוף במטרה לקדם את הנושא במדיניות הציבורית בישראל.

פרופסור אדלר יחד עם שר האוצר משה כחלון והגברת כוכבה קינטר, יו״ר וועד עובדי משען.

נושא הגיל השלישי והרביעי תופס חלק נכבד מתשומת ליבו של פרופ’ אדלר, שמגדיר את שכבת האוכלוסייה הזאת כעתידה של הרופאה המערבית. לדברי אדלר, כציבור הרופאים וכציבור בכלל, עלינו לכלכל נכון את צעדינו בתחום זה. בעוד דור אחד בלבד, יהיו פה אנשים שיחיו עד גיל 120 ו-130, מה שייצור מגוון רחב של אתגרים חדשים לחברה, ונכון להיום אנחנו כלל לא ערוכים לכך. לאדלר אין כל ספק שהשר כחלון, השר החברתי ביותר בישראל לטענתו, ייתן את כל כולו לנושא זה שבנפשנו.

יו”ר וועדת הפרס של שר הבריאות לרפואה והלכה

בשגרת חייו המקצועיים, אוחז אדלר באחד התפקידים הבכירים אותם מילא רופא ישראלי אי פעם, יו”ר האיגוד האירופאי למחלות קרום ושריר הלב. בנוסף, משמש פרופ’ אדלר כיו”ר הוועדה לפרס שר הבריאות לרפואה, הלכה ורפואה זו השנה השנייה ברציפות. לאור ההצלחה של אירוע הפרס בשנה האחרונה, לא היסס השר ליצמן ומינה את אדלר לשנת כהונה נוספת בתפקיד הרם, במסגרתו פועל אדלר בשיתוף רופאים ורבנים. לדברי השר ליצמן, מספר הגשת המועמדויות לפרס עלה השנה פי 20 ביחס לשנה שעברה, וזאת בעיקר בזכות הניהול המעולה של פרופ’ אדלר.

פעילות ענפה במסגרת האיגוד האירופי לקרדיולוגיה

בתפקידו כיו”ר האיגוד הקרדיולוגי האירופי, אחראי פרופ’ יהודה אדלר על מספר נושאים בהם עליו לקבל החלטות באופן יומיומי. תפקודו של אדלר הביא את תחום מחלות קרום ושריר הלב, שלאורך שנים ארוכות היה התחום הקטן ביותר בענף הקרדיולוגיה האירופי, לתחום הגדול ביותר מבחינת מחקר ותשומת לב רפואית. פרופ’ אדלר נותן דגש רב למחלות נדירות של הלב כדוגמת אמילואידוזיס של הלב.

בכדי לקדם את הנושא בקרב קהילת הקרדיולוגים בעולם כולו, מקיים אדלר וובינרים על מחלות קרום ושריר הלב, בהם הוא משתף את כלל ציבור הקרדיולוגים בידע שפיתח ורכש בתחום זה. כמו כן, החליט אדלר על כתיבת ספר חדש, הראשון אי פעם שעוסק בתחום מחלות קרום ושריר הלב. בנוסף, עמל פרופסור יהודה אדלר על פיתוח שיתופי פעולה עם גופי קרדיולוגיה בינלאומיים, פרסום ניירות עמדה על טיפולים במחלות קרום הלב ומתן דגש רב על פיתוח הדור הצעיר של קרדיולוגים בכלל וקרדיולוגים בתחום מחלות קרום ושריר הלב בפרט.

שמו הולך לפניו

שמו של פרופ’ יהודה אדלר הולך לפניו גם במקומות פחות צפויים ברחבי העולם. רק בשנה האחרונה הוזמן אדלר לארוחת ערב מלכותית בבית המלוכה הסרבי בבלגרד, שם נערך כנס הקרדיולוגיה הבינלאומי, ובו גם הרצה אדלר בפני יותר מאלף קרדיולוגים מכל רחבי העולם, על ההתוויות החדשות לטיפול במחלות קרום הלב, התוויות שאותן פיתח בעצמו. עוד באותו אירוע, קיבל אדלר את אות יקיר הקהילה מידי מנהיגי הקהילה היהודית בבלגרד, אחד האירועים המרגשים שחווה בחייו הפרטיים והמקצועיים גם יחד.

אדלר ודל פיירו

אפילו בביקורו המתקושר של כוכב הכדורגל האיטלקי לשעבר, אלסנדו דל פיירו, בישראל, היה אדלר אחד האנשים הראשונים שהאיטלקי ביקש לפגוש. אדלר הידוע באהדתו רבת השנים לקבוצת הכדורגל האיטלקית יובנטוס, במדיה כיכב דל פיירו רוב שנתיו, נענה בשמחה רבה להזמנה והשניים בילו יחידיו בערב בלתי נשכח. בסיום פגישתם אמר דל פיירו ״אני לוחץ לך בעדינות חברי הפרופסור כי היד הזו מצילה מליוני אנשים ברחבי העולם וצריך אותה חזקה ובריאה”.