מנדפים למעבדות – הסוגים השונים והתאמה לצרכי המעבדה

מנדף

אולי אינכם מודעים לכך אך בזמן שאתם קוראים מאמר זה אנשים רבים בארץ ובעולם עובדים במתחמי עבודה מסוכנים מאוד ועובדים עם חומרי גלם רעילים. חומרים אלה שבשילוב מסוים יכולים להיות קטלניים, רעילים ומסוכנים לבריאות, אסור שיגיעו לקנה הנשימה של העובדים ולעתים אפילו לא ניתן לגעת בהם פיזית. כדי לעבוד עם חומרי הגלם הללו עובדים עם מנדפים. מכשירים הדומים במעט לאקווריום של דגים אולם במקום מים, סירת פיראטים ודגים נמצא שם פשוט חלל ריק המחובר למשאבה. המשאבה קולטת את האוויר מתוך המנדף ומסננת אותו באמצעות המסנן המחובר אליה כדי לפלוט חזרה את האוויר הנקי אל חלל החדר או דרך צינור מיוחד אל האוויר מחוץ למפעל/למעבדה. 

מדוע המנדפים הללו חשובים?

מנדפים למעבדות מאפשרים לנו לעבוד בתנאי סביבה כאלה המאפשרים להפחית את הסיכון בעבודה עם חומרי גלם מסוכנים או כאלה הנדרשים בבידוד. לדוגמה: חומרי גלם המשמשים להכנת תרופות, גם אם לא מסוכן להריח אותם, הרי שהם צריכים להיות בסביבת עבודה מאוד סטרילית כך שאפילו הבל פה או מעט אבק על הידיים של העובדים במעבדה אסור שיגעו בהם. במידה וכן התרופות עשויות להיטמע ולהזדהם מה שעשוי לסכן את נוטלי התרופות לאחר מכן. במקרים אחרים כמו למשל בשימוש בחומרי גלם ליצירת חומרי ניקיון, שבבים מיוחדים או אפילו חומרי נפץ לצרכים צבאיים, חשוב מאוד לייצר סביבת עבודה סטרילית שהעובדים לא ינשמו את חומרי הגלם או אפילו יגעו בהם.

סוגים שונים של מנדפים למעבדות:

  • מנדף ביולוגי למינרי – זהו מנדף המזרים את האוויר באופן אנכי. הוא מאפשר עבודה עם חומרים ביולוגיים שונים המפרישים ריחות או רעלים שונים שהמנדף יכול לקלוט ולסנן כדי למנוע מהעובד עם המנדף לבוא עמם במגע. יש שני סוגי מנדפים מסוג זה: אלה היוצרים סביבת עבודה סטרילית ואלה שמגנים על העובד אבל לא יוצרים סביבת עבודה סטרילית עבור החומר עצמו. 
  • מנדפים לחומרים כימיים ורעילים – מנדפים אלו מאפשרים עבודה עם חומרי גלם רעילים ובסביבת עבודה סטרילית כמובן. המסנן והצינור מובילים את האוויר אל מחוץ לחדר העבודה ופולטים את האוויר לאחר סיבוב של 70-100 אחוז מחוץ לחלל החדר. 
  • מנדף ביולוגי אטום – זהו מנדף ברמת בידוד גבוהה במיוחד בדרגה 3-4 המאפשר עבודה עם חומרי גלם רעילים במיוחד. אל מנדף זה מחוברות גם כפפות עבודה אטומות מיוחדות שעובדים באמצעותן עם המכשיר.

לסיכום, שימוש במנדפים הינו חיוני ואף קריטי במעבדות השונות ולעבודה עם חומרי גלם שונים. ראשית השימוש במנדפים הוא להגן על העובדים בעבודה עם חומרי גלם שעשויים לפלוט חומרים רעילים ולעתים אפילו אסור לגעת בהם. בנוסף מנדפים מסוימים עוזרים לייצר סביבת עבודה סטרילית החיונית גם עבודה טיב חומר הגלם שבו עושים שימוש.

תודה לחברת סטטיטק, המשווקת מנדפים למעבדות, על הסיוע בהכנת הכתבה.