מה שאתם חייבים לדעת על מס רכישה מיסוי מקרקעין בישראל

בניין דירות בתל אביב

כאשר רוכשים דירה להשקעה או למגורים, מגרש, משרד או חנות, כחלק מהתקציב לוקחים בחשבון עלויות שונות הכוללות בין היתר את עלות הנכס עצמו, עמלה למתווך במידה והעסקה בוצעה דרך תיווך, עלות של עורך דין ומיסים שונים כמו מס על רכישה.

מס רכישה, מה זה המס הזה?

מדובר על מס ישראלי, אותו משלם כל אדם הרוכש זכות מקרקעין, זה יכול להיות נכס למגורים או להשקעה, נכס עסקי וכדומה. מס זה משולם דרך משרדי מיסוי מקרקעין לרשות המיסים. גובה התשלום הוא נגזרת של סכום העסקה אשר מתעדכן אחת לשנה. המס עבור דירת מגורים הוא מס מדורג בעוד שנכסים שאינם מוגדרים למגורים המס הוא מס קבוע ביחס לשווי הכולל. מס זה משולם על ידי רוכש הנכס. זהו מס אשר משלם כל אדם אשר רוכש נכס כלשהו בשטחי ישראל גם אם מדובר באזרח זר, כאשר יש מדינות אשר יש בינן לבין ישראל הסכם בנוגע לתיאום מס אז המידע מועבר לרשויות המדינה בה מתגורר אותו אדם אשר רכש את הנכס.

באילו מקרים אין צורך בתשלום מס הרכישה על הנכס ולמה זה חשוב?

על פי החוק ישנן פעולות מסוימות אשר אינן מוגדרות כפעולה של מכירת נכס בין היתר פעולה של העברת נכסים כתוצר של גירושין בין בני זוג, במקרים של ירושה של נכס, במקרים בהם מעורב כונס נכסים או מפרק ועוד. ישנה חשיבות רבה לדעת מתי מס רכישה הוא חלק מהתמונה ומתי לא שכן זהו סכום משמעותי אותו חייבים לקחת בחשבון בכל מה שקשור לקנית נכס, זה יכול לחסוך כספים רבים.

למה כדאי להיעזר בעורך דין בכל מה שקשור לקניה של דירה?

ישנה חשיבות רבה לבצע תהליך של רכישת דירה בליווי עורך דין. ליווי של עורך דין חשוב לא רק בהקשר של החוזה עצמו, עורך דין יודע את הדקויות של החוק ויכול לחסוך לעיתים רבות כספים רבים למשל במצב בו על פי חוק אין צורך בתשלום מס רכישה. עורך דין אשר מלווה את תהליך הקניה של הנכס מבצע בנוסף את כל מה שקשור להגשת המסמכים השונים הקשורים לרכישת הנכס כמו למשל הגשת הצהרה בהקשר של רכישת דירה מיזם או קבלן, זכות מקרקעין ועוד במידה, ואין עורך דין בתמונה יש לבצע את הגשת המסמכים והתצהירים באופן עצמאי מה שמידה ומתבצע באיחור, מדווח באופן חלקי ועוד יכול להוביל לקנסות ועיכוב הטיפול.

הכתבה באדיבות עורך דין עמית ורד המספק שירותים משפטיים בסטנדרטים הגבוהים ביותר, תוך הקפדה על מצוינות מקצועית והתאמה אישית לכל לקוח. למידע נוסף בקרו באתר: https://www.amitvered.co.il או חייגו למספר 03-9499555.