ציוד כיבוי אש לעסק ולבית

זה עלול לתפוס אתכם בכל מקום – בעת בילוי נעים בבית, במהלך המתנה בתור בקופת חולים או באמצע העבודה במשרד – מכשיר כלשהו שמתחיל להעלות עשן או להבות אש שפורצות ללא הודעה מוקדמת. בדיוק לכן כל כך חשוב להתקין בכל מבנה מערכות לגילוי וכיבוי אש, מכיוון שהן אלה שיכולות למעשה למנוע את האסון הבא.

ציוד לכיבוי אש הינו דבר שצריך להיות בכל מבנה תקני שמשמש בני אדם על מנת לוודא כי הוא בטוח ומוגן מפני התלקחויות לא צפויות וכן, גם כאשר פורצת שריפה, הם יקבלו על כך התרעה מספיק מוקדמת על מנת שיוכלו להתפנות מהמבנה בבטיחות.

אז מה אומר החוק בעניין ציוד כיבוי אש לבית ולעסק?

אחת מדרישות החוק ותנאי לקבלת טופס 4 למבנה הוא ליצור סביבה בטוחה עבור אלה שגרים או עובדים במקום. כחלק מדרישות הבטיחות, יש לוודא כי המבנה בטוח מפני התלקחות ומצויד בציוד שיאפשר התמודדות מיטבית בעת שריפה חלילה. בכדי שבעל עסק יעמוד בדרישה זו, הוא צריך להחזיק בעסק ציוד כיבוי אש מקצועי אשר יתריע מפני שריפות וימנע אותן גם לפני שכוחות הכיבוי יגיעו לזירה.

ציוד כיבוי אש לבית ולעסק – כדי שנהיה בטוחים

מלבד הצד החוקי של החזקת ציוד כיבוי אש בבית ובעסק, יש בכך גם הרבה מן ההיגיון. הרי אף אחד אינו יכול להבטיח לעצמו כי אצלו בבית העסק או בביתו הפרטי לא יתרחשו שריפות. שריפה היא דבר בלתי צפוי ועלולה להפתיע כל אדם באשר הוא, גם הזהיר ביותר. על כן, כל אחד שמעוניין לבטח את עצמו ואת רכושו מפני שריפות, ירכוש עבור המבנה שלו ציוד לכיבוי אש.

איזה ציוד לכיבוי אש קיים בשוק

קיימים בשוק שלושה מערכות עיקריות לכיבוי אש –

  • מערכות גילוי עשן ואש – אלו מערכות שתפקידן להתריע על עשן ואש בשלב מוקדם מאוד בתוך המבנה או מחוצה לו. כמו כן, ניתן לשלב במערכות אלו גם אמצעי התרעה שמחוברים עם כוחות הצלה בכדי שאלה יוכלו להגיע למקום במהירות האפשרית.
  • מערכות אוטומטיות לכיבוי אש – אלו מערכות שמתאימות למבנים משותפים וכאלה שנמצאים ברמת סיכון. וזאת, מכיוון שהן כוללות גם ספרינקלרים ומערכת לכיבוי אש בגז, כך שבמידה ופורצת שריפה, המערכת פועלת לכבות אותה עצמונית עוד לפני שמתחיל להיגרם נזק כלשהו.
  • שחרור עשן ופינויו – מערכות אלו נחשבות אף הן לחיוניות ביותר בבתים פרטיים. אלו מערכות שמוודאות כי לא תיגרם כל הצטברות מסוכנת של עשן בתוך המבנה ולמעשה מקטינות את הפגיעה בבני אדם מכיוון שהן מאפשרות להם להימלט מהמבנה בעת שריפה.

שומרים על כללי הבטיחות ומונעים שריפות

מלבד ציוד הבית והעסק בציוד לכיבוי אש, יש להקפיד מאוד על הוראות הבטיחות בכדי למנוע מלכתחילה מצב של (כמעט) שריפה –

  • בטיחות והסברה על זהירות – כדאי מאוד לשים לב לכל שינוי בזמן שימוש במוצר חשמלי וכן להסביר לילדים על הצורך בשמירת מרחק ממכשירי חשמל. כמו כן, חשוב להכיר להם את סימני האזהרה הבולטים בכדי שידעו להתרחק ולהימנע משימוש בעת הופעתם.
  • שימוש במכשירים עם תו תקן – כאשר רוכשים מכשיר חשמלי מכל סוג שהוא יש לשים לב כי הוא עומד בתו תקן של מכון התקנים הישראלי.
  • בדיקת תקינות תקופתיות – חשוב מאוד לערוך מידי תקופה בדיקות תקינות למוצרי חשמל, לשקעים במבנה ולכל דבר שעלול לגרום להתלקחות פתאומית במקרה של תקלה. כמו כן, במידה ואתם חוששים שמשהו לא תקין, חשוב לקרוא לבעל מקצוע שיבדוק את העניין ובכך למנוע שריפה והתלקחות.