שאלות נפוצות בבדיקות פוליגרף

מכון פוליגרף משתמש בארגז כלים מתקדם, משוכלל ואמין על מנת לנסות לשער האם התשובות של הנבדק הן אמת או שקר. עם זאת, הדרך להגיע למסקנה לגבי המהימנות של התשובות היא לשאול את השאלות הנכונות. אבל למרות שיש סוגים שונים של שאלות וגם בדיקות שמותאמות באופן אישי לצרכים הנפרדים של כל קהל יעד, קיימות גם כמה שאלות נפוצות שאותן כדאי להכיר לפני שבוחרים מכון פוליגרף.

אלו למשל השאלות הנפוצות בבדיקת פוליגרף ומה שעומד מאחוריהן מבחינת המכון, הבודק והנבדק:

א. שאלות סרק – השאלות שעולות מתוך מטרה לתת לנבדק אמון בבודק ובבדיקה הן לא משמעותיות עבור התוצאות הסופיות. אלו שאלות סרק שמתייחסות בין היתר לשם המלא של הנבדק, למקום המגורים שלו, לגיל וכן הלאה.

ב. שאלות השוואה – השאלות שהופכות להיות רלוונטיות יותר עבור התוצאות של בדיקת פוליגרף הן אלו שמהוות מדד לבדיקת התגובות הפיזיולוגיות שלו בעת לחץ. כתוצאה מכך, השאלות האלה לא בהכרח קשורות למקרה שבגינו תואמה בדיקה מול מכון פוליגרף, אלא שמטרתן לכייל את המכשיר. בפועל, הן כוללות התייחסות כמו לשימוש בסמים, לגניבות קטנות שהנבדק ביצע וכדומה.

ג. שאלות רלוונטיות – השאלות הכי חשובות בכל בדיקה של מכון פוליגרף הן אלו שרלוונטיות למקרה של הנבדק. אם הנבדק מגיע לבדיקה בגלל תהליכי פיטורין, ישאלו אותו האם הוא גנב אי פעם משהו מהעבודה. ספציפית יותר, אפשר לשאול את הנבדק האם הוא גנב משהו בשבוע האחרון.

למה צריך סוגים שונים של שאלות?

השאלות הנפוצות במהלך בדיקות של מכון פוליגרף נבחרות בקפידה. הסיבה לכך היא שלכל תשובה יש השפעה על התוצאה הסופית, כמו גם על היכולת של הבודק לזהות את התגובות הפיזיולוגיות אצל הנבדק. אם רוצים שהנבדק ירגיש בנוח וישתף פעולה עם הבודק, חשוב מאוד להעלות את שאלות הסרק בשלבים הראשונים ורק לאחר מכן לעבור אל שאלות ההשוואה ואל השאלות הרלוונטיות.

לסיכום, שאלות נפוצות בבדיקת פוליגרף עוסקות ברקע של הנבדק ובמקרה הנוכחי. השילוב בין השאלות מוכיח את עצמו בבדיקות פוליגרף ומגביר את האמינות.